Wielkanocne skupienie katechetów

W piątek 17 kwietnia w kościele Akademickim Panien Dominikanek p.w. Matki Bożej Śnieżnej w Piotrkowie Trybunalskim odbyło się spotkanie katechetów z rejonu piotrkowskiego. Po Mszy świętej, w czasie której homilię wygłosił dyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej Łódzkiej ks. Jarosław Pater, nastąpiła adoracja, a po niej złożono życzenia. Skupienie zakończyło się agapą. Głównym tematem spotkania była potrzeba modlitwy w intencji prac synodalnych oraz konieczność dawania świadectwa w swoim środowisku. W czasie homilii ks. Jarosław Pater przypomniał katechetom, że Pan Bóg ich wybrał, aby powierzyć im ważne zadanie. Mają nie tylko nauczać, ale przede wszystkim być świadkami zmartwychwstałego Chrystusa. Wielu z nich skutecznie zachęca innych nauczycieli do modlitwy za pracowników szkoły i uczniów. Homilia wzbudzała pragnienie wsłuchiwania się w szept własnego serca, które podpowie, jakiego konkretnego świadectwa oczekuje Pan Bóg. W drugiej części kazania ksiądz Pater szeroko nawiązał do mającego się odbyć w Rzymie w dniach od 5 do 19 października III Nadzwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów. Wypowiedział się na temat rodziny, która będzie przedmiotem obrad synodu. W dzisiejszym świecie spotyka się ona z wieloma problemami, a jej wartość bywa często podważana. Zapomina się, jak ważną odgrywa rolę. Kościół pragnie pomagać małżonkom i dzieciom, dlatego prosi wiernych o duchowe wsparcie. Wtedy praca biskupów przyniesie dobre owoce. W czasie adoracji katecheci zwracając się z ufnością do Pana Jezusa, Matki Bożej i świętego Józefa włączyli się w modlitwę papieża Franciszka. Powierzyli Panu Bogu rodziny i prosili Ducha Świętego o pomoc w pracach synodu. Pod koniec spotkania wicedyrektor Wydziału Katechetycznego Kurii Metropolitalnej Łódzkiej ks. Mariusz Jersak wraz z katechetami złożył ks. Paterowi imieninowe życzenia. Ks. dyrektor przyjął również gratulacje, ponieważ we wtorek 14 kwietnia został mianowany Kanonikiem Gremialnym Archikatedralnej Kapituły Łódzkiej.

czwartek,
26 kwietnia 2018