Ogłoszenia duszpasterskie na 20 Niedzielę Zwykłą

22.08.2018; środa; NMP Królowej – wspomnienie
24.08.2018; piątek; Św. Bartłomieja, apostoła – święto

Ogłoszenia
1. Dziś o godz. 19:30 adoracja Najświętszego Sakramentu a po niej Msza Święta akademicka.
2. W zakrystii przyjmujemy intencje Mszy Świętych. Są jeszcze wolne intencje w październiku, listopadzie i grudniu.
3. Centrum Idei „Ku Demokracji”, nasz Kościół Akademicki Panien Dominikanek p.w. Matki Bożej Śnieżnej oraz Piotrkowska Grupa Rowerowa zapraszają w dniach 25-27 sierpnia 2018 r. na XIII Piotrkowską Pielgrzymką Rowerową na Jasną Górę.
Rozpoczęcie pielgrzymki 25 sierpnia Mszą Świętą w naszym kościele o godz. 08:00.
26 sierpnia udział w uroczystościach Matki Boskiej Częstochowskiej.
Powrót 27 sierpnia około godz. 18:00.
Nocleg w namiotach na boisku przy Zespole Szkół Ekonomicznych (ul. św. Augustyna 28/30).
Koszt wyjazdu z noclegiem to 65 zł (ubezpieczenie, opieka medyczna i techniczna, nocleg we własnym namiocie). Zapisy do dnia 23 sierpnia w zakrystii lub w sklepie rowerowym BIKEMIA (ul. Kasztelańska 2a).
Spotkanie organizacyjne we wtorek 21 sierpnia po Mszy Świętej o godz. 18:00.

Informacje dotyczące Centrum idei „Ku Demokracji”
1. „Jesteś w naszej pamięci” – tak zatytułowaliśmy wystawę poświęconą Księdzu Tadeuszowi Pecoltowi, Rektorowi naszego kościoła Panien Dominikanek w Piotrkowie Trybunalskim, w 10. rocznicę Jego śmierci. Spędził tu 50 lat, gromadząc wokół siebie ludzi spragnionych dobrego słowa, wyrozumiałości i życzliwości.
Pomysł na zorganizowanie tej wystawy zrodził się na posiedzeniu Rady Programowej Centrum idei „Ku Demokracji” w ubiegłym roku. Chcemy co roku wybrać osobę, której wizerunek trzeba chronić przed zapomnieniem, propagując wśród społeczeństwa wzorzec do naśladowania. Jako pierwszą postać wskazaliśmy człowieka ogólnie szanowanego,  docenianego zarówno przez wierzących, jak i tych, którym z przykazaniami wiary nie po drodze. To On, pierwszy został Honorowym Obywatelem Piotrkowa Trybunalskiego, otrzymał zaszczytne wyróżnienie – Złotą Wieżę Trybunalską, a na Jego pogrzeb w 2008 roku przybyły tłumy ludzi. Do dziś, w naszym kościele spotykają się co roku na uroczystej mszy Jego dawne uczennice – „Zrzeszenianki”.
Czym zasłużył się Ksiądz Tadeusz Pecolt dla miasta i jego mieszkańców?
Postanowiliśmy przypomnieć tym, którzy mieli z Nim kontakt i dać szansę tym, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś więcej. Niech pamięć trwa i układa się wśród codziennych spraw w zakamarkach naszego umysłu.
Pierwszym akcentem była projekcja filmu Grzegorza Królikiewicza „Bardziej niż siebie samego”, prezentowana 22 kwietnia br. na Dziedzińcu Centrum idei „Ku Demokracji”. Frekwencja przerosła nasze oczekiwania.
Drugim akcentem jest wystawa. Pamiątki zbieraliśmy ponad pół roku od mieszkańców Piotrkowa, a także od tych, którzy na nasz apel przysłali je z odległych zakątków Polski. Ciągłe kontakty z darczyńcami, wybieranie, kserowanie, skanowanie, oprawianie, to niezliczone godziny pracy. I tak nie wszystkie eksponaty udało się zamieścić. Część z nich poczeka może na kolejną wystawę,  może na izbę pamięci ks. Pecolta? Zdjęcia, dedykacje, dokumenty, artykuły prasowe, nagrania dźwiękowe… dużo tego!
Od spadkobierców twórczego dorobku Grzegorza Królikiewicza, otrzymaliśmy zgodę na wykorzystanie materiału filmowego dla potrzeb wystawy. Tak powstała prezentacja multimedialna, łącząca wartości głoszone przez Księdza z tym, co przybliża Go jako człowieka: głos, uśmiech, gest splecionych rąk…
Patrzy na nas nie tylko z wysokości sklepienia krużganków twarzami na kołyszących się płótnach, ale i z wysokości Niebios.  Uśmiecha się do nas dobrotliwie, pewnie zdziwiony, że wciąż o Nim pamiętamy. A pamiątek strzeże figura Dobrego Pasterza, która na czas wystawy została przeniesiona w krużganki.
Trzecim akcentem będzie uroczysta Msza Święta odprawiona w rocznicę Jego śmierci, 26 sierpnia o 11:30 przy ołtarzu, który całował przez pół wieku i przy którym modlił się w naszej intencji. Po mszy chcemy jeszcze raz przypomnieć kim był, poprzez krótkie, ale jakże ważne wspomnienia. Potem przejdziemy na cmentarz, gdzie złożymy kwiaty na grobie niezwykłego, bardzo skromnego człowieka, który często powtarzał: to nie ja jestem najważniejszy – tylko drugi człowiek.
Mamy nadzieję, że podczas oglądania wystawy, udzielą się zwiedzającym tak dobre emocje jak nam, przy jej tworzeniu.
2. Na Dziedzińcu prezentujemy wystawę fotografii pt. „Wszystko jest krajobrazem”. Zdjęcia to efekt pracy twórczej członków Związku Polskich Artystów Fotografików Okręgu Świętokrzyskiego: Andrzeja Borysa, Waldemara Kozuba, Wiesława Turno, Zofii Turno i Piotra Wypycha.
3. Już dziś zapowiadamy kolejny „Podwieczorek z gwiazdą”. Tym razem naszym gościem będzie aktorka i do tego świetnie śpiewająca – Katarzyna Żak. To spotkanie odbędzie się we wtorek 28 sierpnia o godz. 19:00.
Szczegóły na plakatach i stronie internetowej www.cikd.pl.

wtorek,
21 sierpnia 2018